„Dyplomy 2012” – wystawa prac absolwentów Wyższego Studium Fotografii
08.02.2013, godz.15.30
Galeria „Korytarz", JCK ul. Bankowa 28/30, Jelenia Góra
Wystawa jest prezentacją prac dyplomowych słuchaczy Wyższego Studium
Fotografii w Jeleniej Górze, studiujących w latach 2008-2011. Wydaje
się, że fotografia jest sztuką refleksji, którą w pewnym stopniu powinna
zapewnić szkoła, łącząc doświadczenie wynikające z wiedzy o historii
fotografii, historii sztuki oraz dialogu pochodzącego z obserwacji życia
i stosunku do świata.
Ta wystawa powinna dowieść o istnieniu obszaru wolności artystycznej
obejmującego działania dotyczące fotografii „sensu scricto”, jak również
działania potencjalnych artystów posługujących się fotografią jako
środkiem wyrazu.
Czy to się sprawdzi, czy proces dydaktyczny przyniesie kolejne efekty – przyszłość pokaże...
Wojciech Zawadzki
Żyjemy w czasach hiperprodukcji kolorowych, cyfrowych, „ślicznych”
obrazków, tworzonych przez liczne rzesze posiadaczy aparatów
fotograficznych. Zastanawiam się więc, co może być motywacją dla osób
fotografujących do podjęcia edukacji w takiej szkole, jaką jest WSF?
Może intuicja, a może instynkt nakazuje tym nielicznym poszukiwać
wyrazistości swoich działań, kreatywności, jakie daje to medium?
Podczas naszych spotkań staramy się zwalniać tempo, refleksyjnie
analizować, doświadczać obrazy otaczającej nas rzeczywistości.
Posługując się współczesną technologią, często z nostalgią i chyba
zazdrością, wpatrujemy się w „przeszłość”, szperając w zbiorach tej
wczorajszej, dawnej i bardzo dawnej fotografii. Upewniamy się, że
spokój, niespieszne działanie, to zapamiętywanie a pośpiech – to
zapominanie.
Marek Liksztet, styczeń 2013
Teoretyczne poznawanie fotografii jako sztuki obejmuje zarówno historię
jej artefaktów, jak też ich zróżnicowane zaplecze ideowe. Nauczanie
teorii i historii fotografii w trakcie trzech lat nauki w Studium
zmierzało do przedstawienia całego spektrum istniejących koncepcji
twórczych w tej dziedzinie. Celem było uświadamianie skali istniejących
możliwości i stworzenie podstawy dla sensownego kojarzenia faktów i
wartości. Usystematyzowanie takiej wiedzy warunkuje obecnie możliwość
orientowania się w zalewie szczegółowych informacji, które dostępne są
poprzez publikacje drukowane czy Internet.
Obowiązkowe prace teoretyczne były – jak sądzę – dobrym sprawdzianem
przyswojenia sobie potrzebnej wiedzy i umiejętności jej wyrażenia. Wiele
z nich oceniam wysoko z punktu widzenia kryteriów akademickich,
niezależnie od oczywistego faktu, że główny wysiłek studentów szedł w
kierunku umiejętności praktycznych. Mam nadzieję, że szkoła dała
wszystkim nie tylko dyplom, ale też impuls do stałego pogłębiania wiedzy
o różnych aspektach fotografii.
Adam Sobota








Brak komentarzy:
Prześlij komentarz